Оголошення / рекламу / статті у наше видання - газету "Токмацька Гривня", яка виходить щосереди, ви завжди можете подати онлайн: телефон / Viber 068 211 74 45, e-mail: grivnatokmaka@gmail.com Читайте нас в Telegram: t.me/tokmakpology Будьте здорові! Нехай Вам щастить!


Наразі фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи) - одна з невід'ємних складових первинної ланки системи охорони здоров'я в сільській місцевості. Саме вона найближча до людей, саме сюди селяни звертаються за першою медичною допомогою

Хто має зберегти сільські ФАПи у Токмацькій територіальній громаді

Наразі фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи) - одна з невід'ємних складових первинної ланки системи охорони здоров'я в сільській місцевості. Саме вона найближча до людей, саме сюди селяни звертаються за першою медичною допомогою.

Та ФАПам бути ще недовго – місцеві кажуть, що їх планують закрити (оптимізувати) вже у квітні 2022 року. Медпрацівники вже написали відповідні заяви - зауважимо, що не наказ про скорочення штатів, з відповідними виплатами, що належать вивільненим відповідно до норм чинного законодавства України, а саме заяви. Саме цих медиків і торкнувся перший етап реформи кілька років тому - у новому законі немає поняття фельдшер.

18 лютого на запрошення мешканців сіл Чистопілля і Мирне Пологівського району Запорізької області Токмацької територіальної громади на місці розбиралася із ситуацією депутатка Запорізької обласної ради Валерія Матвієнко, яка, зокрема, зазначила, що однією з причин оптимізації сільських ФАПів і закладів культури є те, що шість з шістнадцяти лікарів залишили Токмацький центр первинної медико-санітарної допомоги разом з грошима національної служби здоров’я України (НСЗУ), які «йдуть за пацієнтом». «Пішло» з громади майже 7 млн грн.

Що робити. Облдепутатка вважає, що на найближчій зустрічі з Токмацьким міським головою Ігорем Котелевським вона буде наполягати на тезі: «Якщо у нас не може йти мова про розвиток медичної галузі і культури на селі, то давайте їх залишимо у тому вигляді, у якому вони є наразі та докладемо зусиль щодо їхнього фінансування».

Мешканці села Мирне взагалі запропонували радикальну ініціативу - звільнення свого старости з-за бездіяльності, з їх слів, та перевищення своїх повноважень та розпочали вже збір підписів до відповідного Звернення до Токмацького міського голови. Вивільнені кошти вони пропонують направити на утримання своєї сільської культури та медицини. Досить там і діловода, вважають селяни.

По темі: Сьогодні основа реформи первинної ланки охорони здоров'я - сімейний лікар, який надаватиме весь перелік допомоги на первинному рівні. Держава передбачила ставку на кожного лікаря, кількість пацієнтів, яку він може обслуговувати (не більше 2 тис. осіб). Проте кожен лікар має сам визначити, скільки медсестер у нього має бути, санітарок тощо.

У свій час сільськими радами було здійснено капітальні й поточні ремонти приміщень ФАПів, забезпечено їх постачанням холодної й гарячої води, облаштовано санвузли тощо, але наразі сільська місцевість залишається без державної підтримки. Тому треба шукати вихід і не допустити закриття ФАПів. Адже це не тільки перспектива безробіття сільських медиків, які й так у дефіциті, а й загроза погіршення надання медичної допомоги в селі. Бо хто, крім цих сільських "докторів", поміряє тиск, дасть пігулку і накладе пов'язку на руку?

Реформа не повинна віддаляти медицину від пересічного українця. Саме цей принцип повинен визначити майбутнє сільських ФАПів. І поки цієї альтернативи не запропоновано, їх закриття буде антисоціальним кроком.

Про сільську культуру: Під оптимізацію потрапляє і Чистопільська бібліотека – осередок культури відділу культури Токмацької міської ради. Бібліотека знаходиться у окремо розташованій капітально відремонтованій будівлі у самісінькому центрі села поруч з будівлею ФАПу, який межує з відділенням Укрпошти, яке працює двічі на тиждень по середах та суботах.

Як ми впевнилися, бібліотека досить затребувана як дітьми так і дорослими жителями села Чистопілля, адже там проходять всі культмасові заходи. Заклад культури має оновлений книжковий фонд, сучасну комп’ютерну техніку, газове опалення, яке, нажаль, не працює з-зі відсутності коштів на його утримання, тому у приміщенні стійка температура +6 градусів.

Але з настанням теплих днів - все «загуде», як і раніше, стверджують сільські культпрацівники.

А чи «загуде»???

Вже відома реакція Офісу Президента (ОП) України на це питання.

«…органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції можуть самостійно фінансувати місцеві програми розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров'я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, підвищення оплати праці медичних працівників та фахівців з реабілітації (програми місцевих стимулів), а також місцеві програми надання населенню медичних послуг, місцеві програми громадського здоров'я та інші програми в охороні здоров'я», - йдеться в тексті документа, листі ОП від 07.02.2022 року за № 47-01/85.

Повний текст документа.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.